ANA SAYFA

DENİZ BİYOLOGLARINI PEŞİNDEN KOŞTURAN CANLI: NARWHAL

Zamanlarının büyük bir bölümünü Kuzey Kutbunun buzlu sularında geçiren, yuvarlak kafaları, kuyruk sonunda sivrilen vücut şekilleri ile Narwhaller, (Monodon monoceros) yaklaşık 1.5 tonluk cüsselerine rağmen 1.800 metre derine yaptıkları dalış rekorları ve derilerine gömülü sensörleri ile bir yaratılış mucizesidirler. Ancak Narwhallerin ilginç olan başka bir özelliği de erkek Narwhallerde bulunan ve 3 metreye kadar büyüyebilen bir dişe sahip olmalarıdır. Bu dişler yapısal özellikleri ile diş hekimlerinin, işlevsel özellikleri ile de deniz biyologlarının ilgisini çekmektedir.


Bilim adamlarının henüz ne işe yaradığı konusunda tam bir açıklama getirmedikleri dişler milyonlarca yıldan beri Yüce Allah’ın ilhamı ile bu balina türü tarafından çok amaçlı olarak kullanılmaktadır.

“Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır.” (Casiye Suresi, 4)


DİŞLERİN İLGİNÇ YAPISI

İki dişe sahip olan Narwhallerin bu dişleri ön çenelerinde bulunmaktadır. Dişi Narwhallerdeki dişler nadiren gelişmekte fakat çoğunlukla kemiğin içinde yerleşik şekilde kalmaktadır. Erkeklerde ise sağ diş ön çeneye yerleşmiş biçimde kalırken, sol diş ön dudaktan dışarı çıkarak gelişir ve ileri doğru uzar. Spiral şeklinde büyüyerek 10 kg ağırlığa, 20 cm genişliğe ve 3 metre uzunluğa sahip olur.

Yeniden Oluşan Diş Tabakası: Dişin uç kısmının cilalı ve parlak bir yapısı vardır. Bu yapıyı dişi çevreleyen kırmızı-yeşil algler oluşturur. Dişin dışı bir çimento tabakası ile kaplıdır. Bunun iç kısmında bir diş tabakası ve pulpalarında (dişi besleyen ve beyne uyarıları gönderen esas doku) zengin kan damarları bulunur. Dişlerin kırılması veya zarar görmesi durumunda diş yeniden diş tabakası tarafından oluşturulur. Kuşkusuz kırılan dişlerin yenilenebilme özelliği Narwhallere Yüce Allah’ın bahşettiği mükemmel bir özelliktir.

Dişleri Kırılmaya Karşı Koruyan Esnek Yapı: Bilinen tek spiral diş olan Narwhal dişleri yapısal olarak insan ve çoğu hayvan dişinden oldukça farklı bir özelliğe sahiptir. Balinanın yüksek oranda mineral içeren dişinin sert maddesi çekirdeğe yakın kısımda yer alırken dişin dışa doğru olan kısımları daha yumuşak katmanlardan oluşmuştur. Bu durum dişe hem esneklik hem de duyarlılık kazandırmaktadır.


Dişlerin Duyarlı Yapısı: Son derece ilginç olan bu dişin yapısı elektron mikroskobunda incelendiğinde, dişin merkezinden sinir uçlarına kadar, bütün yüzeyi boyunca uzanan küçük tüpler bulunur. Benzer tüpler insan dişinin içinde de bulunur fakat normalde diş minesi onları dış dünyadan korur. Sadece diş etinin çekilmesi gibi bazı rahatsızlıklar olduğunda bu tüpler açığa çıkar ve insan dişi hassaslaşır. Narwhallerin dişlerinde her biri bir mikron genişliğinde olan on milyondan fazla tüp bulunur. Yüce Allah’ın üstün aklının eseri olan bu milyonlarca tüpün varlığı balinaya olağanüstü bir duyarlılık kazandırır ve çevreyi algılamada büyük bir avantaj sağlar.DİŞLERİN MUCİZEVİ İŞLEMLERİ

Güç Sembolü Olarak

Bu dişin görevi kesin olarak bilinmemekle birlikte erkeklerin bu dişi güç sembolü olarak kullandıkları düşünülmektedir. Çünkü en büyük dişe sahip olan erkek Narwhal sürüye hakim olur.


Saldırı, Avlanma ve Solunum Amaçlı Kullanım

Bazı araştırmacılara göre Narwhal dişiyle balıkları şişe geçirerek yiyecek bulmakta, buzda delikler açmakta, buzun yaklaştığını hissetmekte veya güçlü bir silah olarak kullanmaktadır.


Çevreyi Algılama Görevi

Bilim adamlarının dişin on milyonlarca tüpten oluşan yapısı hakkında elde ettikleri yeni bulgular, dişin temel fonksiyonunun çevreyi hissetmek olduğu yolundadır. Nitekim yapılan gözlemler Narwhallerin uyku halini andıran bir davranış sergilediklerinde dişlerini sudan dışarı kaldırdıklarını ve dişlerini yüzen buz kütlelerinin üstünde tuttuklarını ortaya koymuştur. Bu davranış biçimi diş sayesinde çevrelerini sürekli olarak inceledikleri biçiminde yorumlanmıştır.İletişim Kurma İşlevi

Yapılan araştırmalarda bilim adamlarının dikkatini çeken bir diğer nokta da, bu canlıların çok nadir olarak birbirleri ile ıslık ve kliklerle iletişim kurmalarına rağmen 0.3-6 saniye aralıklarla 0.3-18 kHz arasındaki ıslıkları kullanırken, sonarlarını bu diş aracılığıyla yaymalarıdır. Narwhal dişlerinin işlevlerine yönelik ortaya atılan görüşlerin hepsi doğru olabilir veya dişlerin henüz bilimin çözemediği çok farklı bir görevi de olabilir. Kuşkusuz bilim dünyasının bu hassas dişlerle ilgili olarak açıklama yapması için henüz çok erken. Ancak bu dişin görevi her ne olursa olsun gerçek olan bir şey vardır ki; o da Yüce Allah’ın bu dişi, hayvanın yaşamını kolaylaştırmak için ona bahşettiğidir. Diş hekimlerinin mükemmel tasarımını taklit edebilmek için saatlerce elektron mikroskobunda inceledikleri bu kusursuz dişler, kainattaki tüm varlıklarda olduğu gibi Yüce Allah’ın sonsuz kudretinin bir göstergesidir ve iman edenlerin imanını artırır. Yüce Allah’ın sivrisinek örneği ile dikkat çektiği bu gerçek bir Kuran ayetinde şöyle haber verilir:

Şüphesiz Allah, bir sivrisineği de, ondan üstün olanı da örnek vermekten çekinmez. Böylece iman edenler, kuşkusuz bunun Rablerinden gelen bir gerçek olduğunu bilirler; inkar edenler ise, "Allah, bu örnekle neyi amaçlamış?" derler. Bununla birçoğunu saptırır, birçoğunu da hidayete erdirir. Ancak O, fasıklardan başkasını saptırmaz. (Bakara Suresi, 26)